10 ciekawych faktów o języku francuskim

0
7326
Ciekawostki o języku francuskim
  1. Najdłuższy francuski palindrom to ressasser (rozważać). Dla tych, którzy zapomnieli – palindrom to słowo, które brzmi tak samo czytane od tyłu.
  2. Squelette (szkielet) to jedyne słowo rodzaju męskiego kończące się na -ette.
  3. Institutionnalisation (instytucjonalizacja) to najdłuższy lipogram bez „e”. Oznacza to, że słowo nie zawiera litery „e”.
  4. Guérison (wyzdrowienie) i soigneur (fizjoterapeuta sportowy) to anagram. Jak widać czasami język tworzy pomysłowe zestawienia.
  5. jest jedynym słowem w języku francuskim, które posiada akcent nad „u”. Pomimo tego ta litera ma swój klawisz na klawiaturze!
  6. Istnieje kilka słów, które nie rymują się z żadnym innym: simple (prosty), quatorze (czternaście), meurtre (morderstwo), monstre (potwór), belge (belgijski), triomphe (tryumf), quinze (piętnaście), pauvre (biedny), larme (łza) a także goinfre (żarłok)
  7. Wracając do ciekawych anagramów: indolore (bezbolesny) to anagram endolori (obolały).
  8. Amour (miłość), délice (przyjemność) i orgue (organy) – to słowa rodzaju męskiego mające szczególną właściwość zamiany rodzaju w liczbie mnogiej na żeński (nie pytajcie nas dlaczego). Te trzy wyrazy to także – i nie jest to zbieg okoliczności – tytuł jednego z tomików poezji Alphonse Allais.
  9. Oiseaux (ptaki, czyt.: łazo) to siedmioliterowy wyraz, najdłuższy spośród słów, w których żadna litera nie jest wymawiana oddzielnie: o, i, s, e, a, u, x
  10. W liczbie pojedynczej oiseau jest równocześnie najkrótszym francuskim wyrazem zawierającym wszystkie „czyste” samogłoski („y” to szczególny przypadek – jest to jednocześnie samogłoska, pół samogłoska i pół spółgłoska, w zależności od dźwięku, który wyraża)

Jeżeli znacie inne interesujące ciekawostki o języku francuskim, którymi chcielibyście się z nami podzielić, nie wahajcie się! Opublikujemy je w następnym artykule…

Rate this post